Gatunek survivali przeżywał swój renesans parę lat temu ale nie można powiedzieć, że całkowicie o nim zapomniano. Pozostało kilka produkcji w które wciąż zagrywa się mnóstwo graczy. Na samym steamie codziennie kilkaset osób gra w ARK, Rust czy Conana a dochodzi do tego masa posiadaczy tych tytułów na konsolach. Oczywiście nie można zapominać o jednym z prekursorów gatunku czyli Minecrafcie, który wciąż po tylu latach jest na topie.

Survivale więc maja się całkiem dobrze a najlepszym potwierdzeniem są nadchodzące tytuły gdzie prym wiedzie Last Oasis i New World od Amazona. Ten pierwszy tworzony jest od kilku lat przez polską ekipę Donkey Crew. Zainteresowanie produkcją jest dość spore gdyż na samym discordzie zebrali już prawie 5000 członków. To całkiem dobry wynik jak na grę, która miała dopiero alfa i beta testy i jeszcze nie jest skończonym produktem.

Nadchodząca premiera to oczywiście Early Access co może budzić oczywiście pewne wątpliwości czy produkt warto zakupić jednak w przypadku wspomnianych wcześniej ARK i Rust ten model sprawdził się doskonale bo owy Early Access posłużył do pracy nad produktem i finalnie pozwolił wydać jako pełnoprawne gry z portem na konsole.

Przejdźmy jednak do mechaniki samej gry bo jest ona przynajmniej ciekawa i wprowadza pewien powiew świeżości do gatunku. Najbardziej innowacyjnym pomysłem są maszyny kroczące, które stanowią trzon rozgrywki. Oczywiście cała otoczka fabularna wprowadza konieczność używania tych drewnianych pojazdów. Ziemia przestała się kręcić a Ci którym udało się przetrwać skazani są na wieczną ucieczkę przed słońcem i nie korzystnymi warunki. Z jednej strony jest za gorąco, z drugiej za zimno więc jedynym zdatnym obszarem do życia jest właśnie to co znajduje się pomiędzy.

Jak na survival przystało mamy tutaj budowę baz jednak z uwagi na mechanikę musimy być mobilni gdyż konieczne przenosiny całego dobytku będą częstym przypadkiem. Budujemy więc większe i mniejsze maszyny kroczące, ładujemy cały dobytek i przenosimy się w inny obszar. Jestem pewien, że wielu całkowicie zrezygnuje z osiadania się na rzecz życia w stylu nomadów.

Twórcy zapowiadają, że gra jest również dla graczy, którzy lubią samotną eksplorację ale to gildie będą miały najwięcej do roboty. W ramach wniosków graczy o wsparcie tych, którzy nastawiają się na pve powstały obszary gdzie będziemy bezpieczni i będą zupełnie wolne od pvp.

Gra swoją premierę będzie miała 26 marca w EA, cena nie jest jeszcze znana ale chodzą słuchy, że będzie się wahać pomiędzy 20 a 30 dolarów.

Oaza Graczy zaprasza do dołączenia do grupy polskiej społeczności na facebooku gdzie będzie można poszukać klanu i porozmawiać na temat Last Oasis. Grupę znajdziecie tutaj.


Podobne wpisy